Produkty
Nájdete nás
UTOROK, 23 apríla 2024 17:15
Najbližšie podujatia
Odkazy
Communio Missio v printe

Hľadanie novej vlasti, aj o tom bola diskusia s imigrantmi

Spolupráca Inštitútu Communio a Diecéznej charity v Žiline v rámci Týždňa kresťanskej kultúry, tento rok priniesla predstavenie projektu potravinovej pomoci priamo v centre mesta na Mariánskom námestí. Zároveň zamestnanci a dobrovoľníci ponúkali ručne vyrábané produkty, z ktorých získané finančné príspevky budú použité na činnosť miestnej charity.


Žilinou v toto popoludnie zneli aj verše biblických žalmov, ktoré prednášali na Katedrálnom námestí jednotliví zástupcovia cirkví, zapojených do tohtoročného Týždňa kresťanskej kultúry.


Sociálny rozmer, nielen tohto dňa, uzavrela beseda s imigrantmi v priestoroch Biskupského úradu. Moderátor večera Ján Hrkút z Katolíckej univerzity v Ružomberku sa rozprával s dvoma utečencami žijúcimi na Slovensku. Prvým bol Réza z Iránu, ktorý je na Slovensku od roku 2002. Pôvodne putoval do Anglicka a jeho cesta sem trvala rok a osem mesiacov, keďže veľkú časť úteku absolvoval spolu so svojimi rodičmi pešo. Momentálne žije s rodinou v Košiciach, kde aj pracuje. Druhým imigrantom bol Hamzah z Ugandy, ktorý k nám priletel po dňoch mučenia v rodnej krajine cez Fínsko. Bol učiteľom na Gymnáziu sv. Andreja v Ružomberku, keďže učiteľstvo, konkrétne histórie Afriky, má aj vyštudované. V súčasnosti žije v Žiline a pracuje pre automobilku.


Ďalšími hosťami diskusie boli Lenka Berová, pracovníčka Slovenskej katolíckej charity v projekte Rafael, zameranom na pomoc utečencom a Dagmar Turčanová, dobrovoľníčka z organizácie Kto pomôže. Toto združenie je reakciou na utečeneckú krízu a spája dobrovoľníkov ochotných pomôcť, napríklad doučovaním jazyka ako Dagmar. Viac o strastiach putovania z domova, ktorý sa stal nehostinným, ale aj o problémoch i radostiach, ktoré ich sprevádzali po príchode na Slovensko si môžete vypočuť od našich prisťahovalcov z Iránu a Ugandy.


Vo štvrtok pozývajú organizátori na prednášku o Biblickom milosrdenstve v priestoroch Krajskej knižnice v Žiline od 17:00 a zároveň na prezentáciu novej príručky pre páry - Manželská STK, ktorá je výsledkom úspešnej rubriky v časopise Naša diecéza. Uskutoční sa v Kysuckom Novom Meste o 18:00. Viac sa dozviete aj vo videoreportáži:Späť