Produkty
Nájdete nás
SOBOTA, 13 júla 2024 12:49
Najbližšie podujatia
Odkazy
Communio Missio v printe

Starší ľudia sú nositeľmi múdrosti

Vypredaná premiéra dokumentárneho filmu Ako to dokázali priniesla silné príbehy zo života najstarších obyvateľov Štiavnika a Hvozdnice o tom, ako sa dokázali vysporiadať s ťažkými životnými situáciami. O úspechu filmu i plánoch do budúcnosti sme sa porozprávali s Jurajom Jakubíkom.

TEXT: DUŠAN VÁCLAV, FOTO: LUKÁŠ PASTOREK PHOTOGRAPHY

 

Ako film vznikal?

Už ako dieťa som rád počúval príbehy a spomienkové rozprávania starších ľudí. Pri terénnom výskume k diplomovej práci mi informátori spomenuli okrem nosnej témy môjho výskumu  i rôzne silné zážitky z detstva a mladosti. Postupne som sa dostával k výpovediam najstarších obyvateľov našej doliny, ktoré ma udivovali, a tak som sa začal pohrávať s myšlienkou zachytiť tieto príbehy.  Tak by sa o nich mohli dozvedieť najmä mladí ľudia, ktorí sa s niečím podobným už nestretli a ktorých by to mohlo vytiahnuť z pohodlia a zmeniť pohľad na ťažké životné situácie. Povedal som o tom i kamarátovi Maťovi Slávikovi, o ktorom som vedel,  že študuje prácu s videom, on sa tejto mojej myšlienky chytil a aj keď sme na to nemali žiadne financie, rozhodli sme sa túto myšlienku zrealizovať.

Samotná tvorba nebola jednoduchá, pretože sme mali zachyteného veľa materiálu od našich protagonistov. Tieto stretnutia boli pre nás vzácne a veľmi obohacujúce. Veľa zážitkov máme i z nakrúcania ilustračných záberov po osadách a zákutiach Štiavnickej doliny. Mojou úlohou bolo z toho všetkého vybrať to najpodstatnejšie a zosúladiť tak, aby to dávalo zmysel, aby divák pochopil posolstvo príbehu. I z tohto dôvodu (a na podnet Mgr. art. Vladimíra Kyseľa, riaditeľa SĽUK – Centra pre tradičnú ľudovú kultúru) sme obohatili film o dobové fotografie. Úlohou kameramana Mateja Slávika bolo toto všetko zosúladiť, postrihať a dať do podoby, v akej to budete môcť vidieť i na repríze. Matej odviedol podľa mňa veľmi dobrú prácu. Som naozaj rád, že šiel so mnou do toho práve on.

Čím nás môžu obohatiť starší ľudia, ktorí sa mladším niekedy zdajú, že už dnešnému svetu nerozumejú?

Starší ľudia sú nositeľmi múdrosti, pretože za nich rozpráva život a skutočné príbehy, ktoré sú jedinečné, a preto ich nemá šancu nahradiť žiadna teória. Životy našich starých rodičov si mnohí už nevieme ani predstaviť, aj keď žijú ešte medzi nami. Ich príbehy z mladosti sú pre nás takmer nepredstaviteľné, povedal by som najmä preto, že začíname byť pohodlnou  generáciou. Dovolím si tvrdiť, že ak sa nenecháme inšpirovať ich skúsenosťami, môžeme „zhniť" za obrazovkami počítačov. Včera som čítal v Knihe Sirachovho syna zaujímavú myšlienku, ktorá je asi najlepšou odpoveďou na vašu otázku: „Do zástupu skúsených starcov postav sa a s (celým) srdcom sa oddaj ich múdrosti, aby si mohol vypočuť každý rozhovor o Bohu a aby ani jediná chvályhodná múdra reč neušla tvojej pozornosti" (Sir 5, 35). Oni teda majú múdrosť, to, že nerozumejú počítačom a moderným technológiám, neznamená, že nerozumejú životu. A čo je v konečnom dôsledku podstatnejšie - moderné technológie, alebo život?  Odpovedzte si sami.

V čom môžeme byť seniorom väčšou pomocou?

Dnešný svet ponúka veľa možností, ktorými by sme mohli pomôcť našim seniorom, starým rodičom... Možno stačí začať u seba doma, u svojich starých rodičov. Pamätám si, keď moja babka (Filoména Jakubíková, rod. Mináriková) alebo i ujo Jožko (Jozef Minarík, ktorý je tiež protagonistom filmu) boli pred smrťou vážne chorí a bolo potrebné sa o nich starať, pomáhať s toaletou, prenášať, kŕmiť a prejaviť im lásku. Aj keď nie vždy to bolo jednoduché, práve takéto „nepohodlné" veci ma posunuli a posúvajú vpred. Som členom spoločenstva EFATA a keď sme robili v našej farnosti evanjelizáciu, okrem iného sme mysleli i na starších ľudí. Boli sme navštíviť Dom dôchodcov a starších ľudí, ktorí potrebujú pomôcť prakticky, alebo sa len porozprávať a o to sa snažím, keď mám čas i počas roka. Keď robíme koncerty a rôzne vystúpenia s folklórnou skupinou (FSk) Javorníček, uvedomujem si, aké je vzácne mať takýchto ľudí v kolektíve a najmä, keď po vystúpení prídu starší diváci za nami a poďakujú sa za to, že ich to potešilo a obohatilo. Začnime doma v rodine a svojom okolí, všímajme si starších ľudí okolo seba, niekedy ich stačí zobrať autom do kostola alebo nanosiť drevo, spraviť nákup a podobne. Sme kreatívni v tvorbe statusov na Facebooku. Čo tak trochu viac kreativity v bežnom živote?

Čím si vysvetľuješ úspech premiéry vášho filmu?

Samých nás to prekvapilo a najmä potešilo, nečakali sme, že sa kinosála nielen vypredá, ale i pre veľa ľudí, ktorí chceli ísť, nezostane voľné miesto ani po pridaní stoličiek. Úspech ovplyvnilo viacero faktorov, hlavným boli, samozrejme, autentické príbehy protagonistov filmu. Ďalej reklama na sociálnych sieťach, zverejňovanie fotografií s krátkymi citáciami a Matejom veľmi dobre spracovaný trailer či pekná grafika plagátu od grafického dizajnéra Mareka Malinu oslovila mnohých ľudí. Taktiež článok v časopise Naša Žilinská diecéza, spolupráca s obcami, farnosťou a propagácia v rôznych iných médiách uvedených medzi partnermi na našom webe, za čo všetkým veľmi pekne ďakujeme! Lákadlom podľa mňa je a bude i na repríze jedinečný koncert ľudových piesní, ktorého piesne súvisia s výpoveďami účinkujúcich vo filme. S FSk Javorníček z Hvozdnice sme získali veľa úspechov na celoštátnych súťažiach, zúčastňujeme sa pravidelne na najväčších folklórnych festivaloch a máme za sebou i zopár vystúpení v zahraničí i v televízii. Za tieto úspechy patrí vďaka najmä vedúcemu Jurajovi Jakubíkovi st., ktorý dbá na autentickosť prejavu, oblečenia a vie veľmi dobre pracovať s talentami ľudí, ktorých má v kolektíve. S FS Považan sme mali posledný rok veľmi dobrú spoluprácu, a preto sme sa rozhodli pozvať i speváčku Paulínu Pilácikovú z Jasenice, ktorú považujem za najlepšiu speváčku mladej generácie tohto súboru. V roku 2014 bola Slávik Slovenska v III. kategórii.

Plánuješ pokračovať v práci s najstaršou generáciou?

Myšlienky a ponuky sú rôzne. Prednedávnom mi písal kamarát, s ktorým som sa spoznal v tíme na Godzone tour - Nový level, či v niečom podobnom nechcem pokračovať vo väčšom a na celom Slovensku, že tiež rozmýšľa nad niečím podobným. Iní sa pýtajú, či by som podobný film nenatočil v susedných obciach alebo neprišiel premietať film do iných miest. Uvidíme, ako sa to celé vykryštalizuje. Máme rozpracovanú víziu s podobnou tematikou vo väčšom rozmere. Nechajte sa prekvapiť, čo nakoniec z toho bude.
 
Repríza filmu Ako to dokázali sa uskutoční v sobotu 14. 1. 2017 v kine Mier v Považskej Bystrici o 15.00 h. Lístky a viac info:  www.akotodokazali.sk  
fanpage:www.facebook.com/akotodokazali

 

Späť