Produkty
Nájdete nás
SOBOTA, 13 júla 2024 13:00
Najbližšie podujatia
Odkazy
Communio Missio v printe

Týždeň kresťanskej kultúry ponúka priestor pre konfrontáciu pohľadov

Siedmy ročník Týždňa kresťanskej kultúry pozýva návštevníkov do  sakrálnych a kultúrnych priestorov, prednáškových miestností či priamo do ulíc Žiliny i doteraz neprístupných miest historických budov. Spolupráca Inštitútu Communio a viacerých inštitúcií, medzi ktorými nechýbajú Ekuza, Žilinská diecéza, mesto Žilina, Diecézna charita v Žiline či jednotlivé farnosti, prináša tentoraz ešte viac možností pre kultúrne vyžitie v meste.

V termíne od 24.septembra do 1.októbra sa uskutoční v poradí siedmy ročník Týždňa kresťanskej kultúry v Žiline. Organizátori sľubujú tradičné podujatia doplnené o veľké množstvo noviniek. Nebudú chýbať prednášky, besedy, diskusné večery, výstavy či prezentácie kníh. „Naším zámerom je poskytnúť viacero podujatí, nielen jednorazovú akciu, aby si záujemca mohol vybrať zo širokej multikultúrnej ponuky. Chceme priniesť alternatívu a ukázať, že európska kultúra má korene v kresťanstve a kresťanstvo má stále čo ponúknuť," uviedol riaditeľ Týždňa kresťanskej kultúry Dušan Václav. Tentoraz sa zároveň rozhodli zdôrazniť sociálny rozmer podujatia, vďaka čomu sa môžu návštevníci tešiť na spoluprácu s Diecéznou charitou v Žiline, ktorá organizuje projekt Stačí tak málo... Tento rozmer podtrháva aj beseda s imigrantmi "Hľadanie novej vlasti", v rámci ktorej sa naskytne priestor konfrontovať sa s dnes často diskutovanou témou migrácie a prispôsobovania sa cudzej kultúre. 

Ústrednou myšlienkou tohto ročníka sa stala fráza "dobrá rada nad zlato". „Receptov na život už máme niekedy dosť, ale predsa tak radi zisťujeme, ako chutí život. Preto dobrá rada nad zlato. Správne ingrediencie, rada odborníka, diskusia, vlastný postup, námaha – šikovnosť... Využime možnosť konfrontácie s témami a skúsenosťami, ktoré nás môžu dvíhať. Aby sme sa stávali ľuďmi," dodal Zdeno Pupík za Žilinskú diecézu. Podľa príkladu Svätého roka milosrdenstva je v ponuke siedmeho ročníka prednáška na tému milosrdenstva, konkrétne v Biblii i jej verejné čítanie v uliciach mesta. Svedectvom milosrdenstva tiež môžu byť výstava diel Andreja Mazúra či prezentácia kníh autora Pavla Prikryla. 

Vďaka úspešnej rubrike Manželská STK časopisu Naša Žilinská diecéza, putuje na predajné pulty nová kniha pre manželské páry. Autori ju uvedú v rámci Týždňa kresťanskej kultúry a až počas troch stretnutí sa ich môžete opýtať na samotnú tvorbu i zámery ich partnerskej spisovateľskej prvotiny. „V jednotlivých témach boli pomenované príčiny nedorozumení a ponúknuté aj praktické riešenia. Odskúšali sme si, že riešenia naozaj fungujú a niekedy stačí naozaj len trochu dobrej vôle, aby sa starosť zmenila na radosť. Delíme sa o túto skúsenosť na prednáškach, na kurzoch prípravy do manželstva, v programe pre manželov v Rodinkove a škoda by bolo nepodeliť sa aj s čitateľmi, keď redakcia našla priestor v časopise," priblížili autori, manželia Kondelovci. Navyše, tému manželstva alebo skôr jeho najčastejšie ohrozenia, otvorí aj obľúbený český autor a psychiater Max Kašparů. 

Tento rok si počas týždňa kultúry môžu účastníci doslova odbehnúť za zábavou a športom. Konkrétne na Turnaj cirkví vo futbale či na turistiku v podobe štvrtého pamätného výstupu na Veľký Rozsutec, na počesť sv. Jána Pavla II. a jeho pamiatku. „Našou snahou je prilákať aj neveriacich a pre veriacich ponúknuť prehĺbenie ich viery, angažovanosti, pocitu, že sú súčasťou dynamického a plodného spoločenstva," uzavrel Dušan Václav. 

Návštevníci sa môžu tešiť aj na vedomostný kvíz či prehliadku doteraz neprístupných priestorov historických budov v Žiline, ktoré tohtoročný Týždeň kresťanskej kultúry zahrnul do svojej bezkonkurenčnej ponuky. Viac informácii o ponúkaných podujatiach nájdete v špeciálnych novinách Týždňa kresťanskej kultúry a na plagáte

Kristína Zelná, Inštitút Communio
Späť